Co było pierwsze: jajko czy kura? Każdy zadaje sobie to pytanie od dzieciństwa. Każdy z nas choć raz rozmawiał na ten temat z rodziną lub znajomymi. W końcu znamy właściwą odpowiedź.

Z jednej strony pytanie o kurę i jajko jest zabawne, z drugiej strony jest to prawdziwy dylemat przyczyny i skutku. Ludzie od lat zastanawiają się, co było pierwsze. Czy jajko mogłoby pojawić się na świecie bez pisklęcia, a kura mogłaby pojawić się na ziemi bez wyklucia się z jajka? Zagadnienie to było przedmiotem rozważań filozofów już od czasów starożytnych.

Z czego był zrobiony kurczak? Teoria ewolucji wyjaśnia to

Z naukowego punktu widzenia jajo było na pierwszym miejscu. Pierwsze jaja w skorupkach pojawiły się około 325 milionów lat temu, a pierwsze ptaki około 165 milionów lat temu. Według teorii ewolucji ptaki wyewoluowały z wcześniejszych form życia i z czasem zaczęły przypominać współczesne kury domowe. Zwierzęta, które istniały na długo przed pojawieniem się kur, wykorzystywały jaja do rozmnażania. Kiedy organizm, który nie został jeszcze w pełni utożsamiony z kurą, złożył jajo, w wyniku zachodzących w nim zmian genetycznych wykluł się kurczak, który wyglądał tak, jak dzisiaj.

Co było pierwsze: jajko czy kura? Najnowsze badania zaskakują

Wydawać by się mogło, że odpowiedź jest jasna i temat zamknięty. Jednak najnowsze badania pokazują, że na pierwszym miejscu był kurczak. Naukowcy z uniwersytetów w Nanjing i Bristolu opublikowali wyniki swoich badań w czasopiśmie Nature Ecology & Evolution. Zbadali 51 organizmów kopalnych i 29 gatunków żywych. Odkryli, że najstarsze gady i ptaki nie składają jaj, ale rodzą młode.

„EER była prymitywną metodą reprodukcji”

– wyjaśnił w artykule profesor Michael Benton z Bristol School of Earth Sciences.

EER to przedłużona retencja zarodków, czyli matka przetrzymuje zarodki przez określony czas. Zatem pierwszą rzeczą było przedłużone zatrzymanie zarodka, a dopiero później pojawiła się jajorodność.

Redakcja Pasja w Tobie.

Powiązane artykuły:

Psy czy koty? Wszystko jasne. To zwierzę jest najczęściej wybierane przez inteligentnych ludzi

Tak działa kocia pamięć. Koty pamiętają więcej, niż nam się wydaje