Czy łopatka więdnie na Twoich oczach? Odżywka zadziała jak kojący balsam – Pasja w Tobie

Znany jest z pięknych kwiatów i właściwości oczyszczających powietrze. Łopata jest prawdziwą ozdobą pokoju. Co zrobić, jeśli liście na końcach zaczną żółknąć i brązowieć?

Lopatkovec to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych w naszym kraju. Ma świeże zielone liście i białe kwiaty, dzięki czemu jest piękną ozdobą wnętrza. Ponadto opieka nad nim nie jest bardzo trudna. Lopatkovec należy do rodziny Aronaceae. Znany jest nie tylko ze swojego pięknego, wręcz „eleganckiego” wyglądu, ale także ze swoich właściwości oczyszczanie powietrza. Dlatego polecany jest zwłaszcza do sypialni. Aby wyglądał pięknie, warto o niego dbać.

ZOBACZ TEŻ: Tuja uwielbia ten zabieg. Zrób to przed sadzeniem, a będą bujnie rosły

Lopatkovec: tajemnice opieki

Lopatkovec lubi ciepłe i zacienione miejsca. Dlatego najlepiej jest znaleźć dla niego w domu zacienione lub półcieniste miejsce. Optymalna temperatura dla rośliny wynosi od 20 do 23 stopni Celsjusza. Preferuje obfity dressingnależy jednak uważać, aby jej nie przelać – nadmiar wody może doprowadzić do zgnilizny korzeni. Zimą wystarczy podlewać 1-2 razy w tygodniu, latem zaś 2-3 razy w tygodniu.

Lepiej nie nawozić. Latem wystarczy raz na 2 tygodnie dodać do wody płynny nawóz. Łopatki nie trzeba przycinać, ale dobrze jest regularnie usuwać suche łodygi, liście i kwiaty. Odetnij je u nasady. Roślina lubi ciasne doniczki i powinna być przesadzana raz w roku, najlepiej wiosną.

Lopatkovec nie lubi nagłych zmian temperatury, zbyt suchego powietrza i światła słonecznego. Jeśli umieścisz roślinę w nasłonecznionym miejscu, możesz spalić liście, a nawet spowodować uschnięcie rośliny. Nie przesadzaj też w drugą stronę – zbyt duże zacienienie może zahamować wzrost rośliny.

Łopatkę najlepiej rozmnażać dzieląc bryłę korzeniową. Wyjmij roślinę z doniczki, a następnie oczyść ją z resztek podłoża. Bryłę korzeniową odetnij nożem, a następnie podziel część nadziemną. Podzieloną roślinę umieść w doniczkach ze świeżym podłożem. Wszystko gotowe!

Czy łopatka więdnie na Twoich oczach? Odżywka będzie działać jak łagodzący balsam

Jak każda roślina, rozchodnik ma swoje własne wymagania. Jeśli zaniedbamy odpowiednią pielęgnację, może zacząć więdnąć. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym są żółte liście i brązowiejące końcówki. Może to oznaczać, że powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche i roślina potrzebuje więcej wody. Ponadto żółknięcie i brązowienie liści jest również tego oznaką system korzeniowy zaczął gnić. W takim przypadku należy usunąć zgniłe korzenie i przesadzić roślinę do nowej gleby.

Jak wzmocnić roślinę? Warto wypróbować prosty, domowy sposób. Odżywka cukrowa zadziała na łopatki jak łagodzący balsam. Po prostu Rozpuść 1 łyżeczkę cukru w ​​1 litrze przegotowanej wody. Gdy mieszanina ostygnie, możesz podlać nią roślinę. Ważna uwaga: Mieszanki używamy wyłącznie do zwilżenia gleby. Nie przesadzaj z nią. Najlepiej zastosować odżywianie cukrem regularnie, raz w miesiącu. Do listów będzie działać jak eliksir a liście wzmocnią się i nabiorą świeżego zielonego koloru.

Redakcja Pasja w Tobie.

Powiązane artykuły:

Bujne liście i piękne kwiaty. Dopraw łopatkę przyprawą kuchenną

Lopatkovec nie będzie już tracił liści. Dzięki tej mieszance będzie jak nowy

author avatar
Ezrę Kleina
Jako doświadczony dziennikarz, znawca przydatnych wskazówek, moją pasją jest przekazywanie wartościowych informacji i praktycznych poradników szerokiemu gronu odbiorców. Moje artykuły charakteryzują się dokładnymi badaniami i weryfikacją wiarygodnych źródeł, które zapewniają jakość i dokładność każdej podawanej przeze mnie informacji.
Loading...