Masz w domu piękną paproć, ale mimo Twoich wysiłków namiętnie gubi liście? Prawdopodobnie popełniasz jeden z typowych błędów. Dowiedz się jak o nią dbać i jak ją nawozić, aby rosła świeża, zdrowa i zielona. To naprawdę jest takie proste.

Paproć to piękna roślina doniczkowa, którą często można spotkać na parapetach i półkach. Warto zaprosić ją do swojego domu, bo jest nie tylko piękna, ale i zbawienna dla zdrowia. Nie tylko to poprawia mikroklimat we wnętrzuale również nawilża powietrzeco przydaje się szczególnie jesienią i zimą. Dlatego idealnie nadaje się jako roślina sypialniana. Jak się nią opiekować?

Gdzie powinna stać paproć? Lepiej unikać takich miejsc

Paproć jest nie tylko urocza, ale także stosunkowo łatwa w pielęgnacji. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, a będzie rosła bujnie i zdrowo, a także skutecznie nawilżała powietrze. Przede wszystkim ona wybierz jasne miejsce z dostępem do rozproszonego światła, ale bez bezpośredniego światła słonecznego i z dala od przeciągów i grzejników. Warto jednak wiedzieć, że roślina preferuje ciepło. Zimą najlepiej rośnie w temperaturze około 18-20 stopni Celsjusza, latem nawet do 25 stopni. W sprawie glebadobrze, że jest ponad wszystko żyzne i przepuszczalne, a także lekko kwaśne.

Jak często podlewać paprocie? To zależy od pory roku

Paproć lubi podłoże lekko wilgotne, ale na pewno niezbyt mokre. Zarówno moczenie, jak i podlewanie mogą spowodować utratę liści. Dlatego ona latem podlewać nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu, zimą co tydzień. Możesz także sprawdzić podłoże palcem. Weź pod uwagę tylko głębsze warstwy ziemi, a nie górę. Idealnie byłoby, gdyby doniczka posiadała odpływ, co znacznie zmniejszy ryzyko nadmiernego zamoczenia rośliny. Kolejną ważną procedurą jest regularne opryskiwanie liści. Rób to mniej więcej co dwa dni.

Jak zrobić naturalny nawóz dla paproci? Trzy proste przepisy

Od wiosny do października warto dodatkowo odżywiać paproć domowym nawozem (chyba, że ​​jest z jaj). Czego powinieneś używać?

  • Ziarna kawy. Zmieszaj je z podłożem i pomogą utrzymać jego lekko kwaśny odczyn. Ponadto odżywią roślinę.
  • Herbata zielona lub czarna, ale bez aromatów. Z osadów zrobić słaby napar, odstawić do ostygnięcia, a następnie zalać wodą. Można także wykorzystać same fusy, podobnie jak fusy od kawy.
  • Granat. Wydrąż nasiona, włóż je do garnka i zalej 1 litrem przefiltrowanej wody. Odstaw na kilka godzin, następnie odcedź i uzyskaną mieszaninę wykorzystaj do podlewania paproci. Powtarzać maksymalnie raz w miesiącu. Dzięki dużej zawartości witaminy A, C i minerałów będzie rosła jak z wody.

Redakcja Pasja w Tobie.

Powiązane artykuły:

Odżywka, która poruszy każdą paproć. Będzie większy od egzemplarza babci

Czy liście paproci są suche i opadają? Połóż pod nim jedną rzecz