Rosół to dobroć, to szczęście, to niedzielny obiad marzeń. Niestety jeden subtelny błąd może skutecznie pozbawić go smaku. Kiedy solić bulion? Zaraz po włożeniu mięsa? Wbrew temu, co myślisz, nie jest to takie oczywiste.

Rosół wydaje się być przepisem prostym – mięso wrzuca się do garnka, zalewa wodą, a gdy zacznie wrzeć, dodaje warzywa, przyprawy i zioła np. natkę pietruszki. Brzmi banalnie, prawda? Być może. Jest jednak jedna zasada, która gwarantuje sukces bulionu. Chodzi o doprawienie solą.

Sól jest wzmacniaczem smaku niemal każdego jedzenia. Bez soli nic nie smakuje dobrze, a fanatycy puddingu solnego też… Natomiast w przypadku rosołu – naszego narodowego przysmaku, banalna pomyłka z solą skutecznie pozbawia potrawę smaku. Kiedy zatem należy go solić?

Sól wydobywa smak na powierzchnię

Sól to najważniejsza przyprawa w każdej kuchni. Należy go jednak używać bardzo rozważnie. Nie chodzi o dosolenie jedzenia, ale o poprawienie jego smaku. Niestety sól skutecznie to blokuje. Jeśli dodamy soli do bulionu zaraz po ugotowaniu mięsa, na pewno będziemy rozczarowani jego smakiem. Również kolor – sól blokuje tłuszcz z mięsa i powoduje zamykanie się włókien. Wtedy rosół będzie nie tylko obrzydliwy, ale także blady.

Kiedy rosół należy solić?

Eksperci (i babcie) twierdzą, że rosół należy posolić tuż przed końcem gotowania. Nie ma znaczenia, czy gotujesz bulion królewski (wołowina, kurczak i kaczka), czy bulion drobiowo-wołowy lub z dzikiego ptactwa. Zasada jest tylko jedna: sól dodać na 10 minut przed końcem gotowania.

Dlaczego jest to takie ważne?

Sól dodaje potrawom smaku i podkreśla go. Jednak w przypadku rosołu nie warto sięgać po solniczkę. Danie to należy gotować dość długo na bardzo małym ogniu – wtedy mięso i warzywa nadadzą bulionowi maksimum smaku. Jeśli zbyt wcześnie dodamy soli, zarówno mięso, jak i warzywa „zamkną się”, a ich smak będzie mniej intensywny.

Babcie jak zwykle mają rację: „bulion należy gotować 3-4 godziny, a sól dodaje się po nakłuciu wołu widelcem”. Ale „wołu na widelcu” nie będzie, jeśli zupę posolisz za wcześnie. Oto sekret doskonałego wywaru – mięso jest delikatne, należy je solić.

Redakcja Pasja w Tobie.

Powiązane artykuły:

Zupa na odporność i wampiry. Zjesz porcję i poczujesz się jak czarodziej

Zupa z tego taniego warzywa nie ma konkurencji. Dodaję kilka składników i wyczaruję pyszny obiad