Kwiatom hortensji przypisuje się różne znaczenia. Niektórzy postrzegają je jako symbol miłości, zrozumienia i wdzięczności, inni postrzegają te uderzające kwiaty jako znak obfitości. Jednak wspaniały wygląd kwitnących krzewów jest bezdyskusyjny. Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty w uprawie, nie należy zaniedbywać ważnego zabiegu. Przycinanie hortensji wiechowej pobudzi ją do kwitnienia i pomoże utrzymać porządek w ogrodzie.

Co daje przycinanie hortensji? Wymagający ogrodnik nie poddaje się

Oto jedno z najważniejszych zadań konserwacyjnych. Ponad wszystko umiejętne przycinanie hortensji to jedna z gwarancji pobudzenia jej do powstawania wielu nowych liści i pięknych kwiatów. Zabiegiem higienicznym jest także usunięcie suchych i połamanych gałązek oraz resztek przekwitłych kwiatostanów, które nie służą już żadnemu celowi, a jedynie ukrywają gatunki ozdobne.

Poza tym tak jest hortensja wiechowa silnie rosnące gatunki. Brak cięcia spowodowałby chaotyczny i nadmiernie bujny pokrój, który niepotrzebnie zajmowałby miejsce dla rosnących w pobliżu roślin. Miałoby to również zły wpływ na samą hortensję, ponieważ ograniczałoby równomierny dostęp światła do wszystkich części krzewu.

Kiedy wycinać hortensje? Nie wybieraj daty na ślepo

Przycinanie hortensji rządzi się swoimi prawami w zależności od gatunku. Można jednak założyć, że większość z nich wymaga takiego zabiegu wczesną wiosną. W przypadku hortensji wiechowatych na ich korzyść przemawia również fakt, że kwitną na tegorocznych pędach (najmłodszych pędach). Jesienią nie ma potrzeby cięcia, gdyż kwiaty stanowią naturalną ochronę przed mrozem, a przy okazji nadal stanowią ciekawą dekorację ogrodu zimowego.

Kiedy zatem przycinać hortensje wiosną? Niektórzy ludzie rozpoczynają cięcie już w lutym. Jeśli jednak zima nie odpuści, należy poczekać do marca. Ważne jest, aby cięcie wykonać zanim na krzaku pojawią się nowe liście.

Jak ciąć hortensje?

Przycinanie hortensji należy zawsze rozpoczynać wiosną od usunięcia uszkodzonych pędów. Młode gatunki – w pierwszym roku po posadzeniu – będą potrzebować najodważniejszej interwencji. Należy je przycinać około 15 centymetrów nad ziemią, co będzie miało korzystny wpływ na pogrubienie od dolnych partii. W ten sposób unikniesz pustych, nieestetycznych przestrzeni w dolnej części krzewu.

Starsze krzewy również wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Pędy wyraźnie osłabione (zwykle położony bliżej środka buszu) i wysuszone przy ziemi, odcięte. Pozostałe pędy przekrój na pół. Takie cięcie hortensji zapewni obfite kwitnienie latem.

Redakcja Pasja w Tobie.

Powiązane artykuły:

Darmowy nawóz do hortensji z jednego składnika. Wystarczy zebrać i zalać wodą

Hortensje nie stracą koloru ani kształtu. Należy o tym pamiętać podczas suszenia