Posyp drzwiczki piekarnika i posmaruj je. Tłusty brud topi się jak lody w środku lata

Jak czyścić piekarnik, aby lśnił czystością? Szkło często pokrywa się tłustym brudem i osadami, które przyklejają się do środka podczas pieczenia. Dzięki temu trikowi możesz je usunąć w mgnieniu oka. Nie wierzysz w to? Spróbuj sam.

Dzięki temu trikowi możesz je usunąć w mgnieniu oka. Nie wierzysz w to? Spróbuj sam.
Foto: Archiwum prywatne

Piekarnik i kuchenka to urządzenia, których wielu z nas nienawidzi czyścić. Tłuste plamy, osady i przypalenia mogą być prawdziwym koszmarem, zwłaszcza jeśli zaniedbujesz regularne czyszczenie. Niektórzy w takich sytuacjach sięgają po mocne odtłuszczacze. Nie jest to jednak najlepszy wybór i to nie tylko ze względu na opary, które wdychamy podczas sprzątania. Czy jest lepszy sposób? Zobacz jak szybko i skutecznie usunąć zabrudzenia z szyby piekarnika domowym sposobem.

Jak wyczyścić piekarnik i pozbyć się tłuszczu z szyby? Dzięki tej metodzie zniknie

Osady na szybie piekarnika to nie tylko przypalony brud i kurz, ale także tłuszcz i resztki przygotowanych potraw. Ich regularne usuwanie pomoże utrzymać urządzenie w dobrym stanie. Czasami jednak zabrudzenia są tak uporczywe, że trudno się ich pozbyć, nawet przy regularnym czyszczeniu piekarnika. Jak pozbyć się tłuszczu ze szkła? Możesz to zrobić w czterech prostych krokach. Wystarczy, że zwiniesz kulkę w sodę oczyszczoną i folię aluminiową. Za ich pomocą można „zarysować” nawet pozornie nieusuwalne plamy na szkle.

Wystarczy, że zwiniesz kulkę w sodę oczyszczoną i folię aluminiową. Za ich pomocą można „zarysować” nawet pozornie nieusuwalne plamy na szkle.
Foto: archiwum prywatne
  1. Zalej gorącą wodą szybę i drzwiczki piekarnika.
  2. Posyp obficie warstwą sody oczyszczonej.
  3. Rozpocznij szorowanie od folii aluminiowej zwiniętej w kulkę.
  4. Na koniec przetrzyj szybę szmatką.

Jeśli resztki sody utkną w szczelinach między szybą a drzwiami, wytrzyj je wilgotną szmatką. Należy uważać, aby nie porysować szyby podczas szorowania folią! Procedurę pokazano na poniższym filmie.

To wspaniale.

Wypróbowałem i działa.

– napisali fani zachwyceni trikiem.

Jak skutecznie wyczyścić bardzo zabrudzony piekarnik? Najlepsze są domowe sposoby

Do czyszczenia wnętrza piekarnika można użyć sody oczyszczonej lub tabletek do zmywarki. Z sody oczyszczonej, odrobiny wody i płynu do mycia naczyń przygotuj pastę, a następnie wyszoruj nią wnętrze urządzenia. Natomiast tabletkę do zmywarki można włożyć do blaszki do pieczenia, zalać gorącą wodą, włączyć piekarnik na około 100 stopni Celsjusza i odczekać około godziny.

Natomiast tabletkę do zmywarki można włożyć do blaszki do pieczenia, zalać gorącą wodą, włączyć piekarnik na około 100 stopni Celsjusza i odczekać około godziny.
Foto: archiwum prywatne Shutterstock/Vladyslav Lehir

Para w połączeniu z tabletką spowoduje rozpuszczenie zanieczyszczeń. Jeśli nie masz zmywarki, możesz użyć octu. Wystarczy wymieszać go z wodą w proporcji 1:1, przelać do miski lub na tackę i dalej postępować jak przy metodzie tabletkowej. Następnie wytrzyj wnętrze do sucha i usuń rozpuszczony tłuszcz i brud.

Redakcja Pasja w Tobie.

Powiązane artykuły:

Czyścić piekarnik bez szorowania? Ten zapomniany sposób babci to strzał w dziesiątkę

Jak czyścić kuchenkę gazową? Nie tylko środki czystości są skuteczne. Te domowe sposoby to złoto

author avatar
Ezrę Kleina
Jako doświadczony dziennikarz, znawca przydatnych wskazówek, moją pasją jest przekazywanie wartościowych informacji i praktycznych poradników szerokiemu gronu odbiorców. Moje artykuły charakteryzują się dokładnymi badaniami i weryfikacją wiarygodnych źródeł, które zapewniają jakość i dokładność każdej podawanej przeze mnie informacji.
Loading...