Miłośnicy zwierząt często dzielą się na dwa obozy. Niektórzy ludzie kochają psy, inni wolą koty. Czy zwierzę, które bardziej lubimy, może świadczyć o naszej inteligencji? Eksperci uważają, że tak.

Spór o to, które zwierzę jest lepsze, trwa od lat. Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepiej mieć kota, czy psa, a decyzja zależy od indywidualnych preferencji. Badania pokazują jednak, że inteligentni ludzie częściej wybierają jedno z tych zwierząt. Które?

Kot czy pies? Odpowiedź może wiele powiedzieć o Twoim IQ

Denise D. Guastello, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Carroll, wraz z Andreą D. Guastello i Stephenem J. Guastello przeprowadzili badanie dotyczące osobowości właścicieli psów i kotów. W badaniu wzięło udział 600 uczestników, a wyniki są zaskakujące. Okazało się, że Właściciele kotów mają wyższe IQ niż właściciele psów. Dlaczego?

Naukowcy to wyjaśnili koty są tajemnicze i ich właściciele muszą uzbroić się w cierpliwość i nauczyć się rozumieć sygnały, które zwierzę emituje. Koci opiekunowie tak mieli często z wyższym wykształceniem i byli kreatywni.

Właściciele psów byli bardziej przyjaźni i milsi oraz przestrzegali ogólnych zasad.

Czy ludziom bardziej zależy na psach niż na kotach? Wyniki badań są jasne

Co ciekawe, według autora artykułu opublikowanego w październiku 2023 roku w „Frontiers in Veterinary Science” dr. Peter Sandøe, właściciele psów bardziej dbają o swoje zwierzęta niż właściciele kotów. Naukowcy sprawdzili, czy koty mają szansę osiągnąć podobny status społeczny jak psy. W badaniu wzięło udział 844 właścicieli psów i 872 właścicieli kotów. Opisali swój stosunek do zwierząt, przywiązanie i wydatki weterynaryjne.

„Odkryliśmy, że ludzie są skłonni przeznaczyć mniej zasobów na koty niż na psy”

– wyjaśnił ekspert.

Redakcja Pasja w Tobie.

Powiązane artykuły:

Tak działa kocia pamięć. Koty pamiętają więcej, niż nam się wydaje

Jak zachowuje się samotny pies i jak zachowuje się samotny kot? Poznaj niepokojące objawy