Stopniowa transformacja ciała, jeśli rzucisz palenie. Stanie się to za tydzień

Chociaż szkodliwe skutki palenia są dobrze znane, nadal jest to jedna z głównych przyczyn zgonów na świecie. Czy wiesz, jak ciało stopniowo zaczyna się zmieniać po ostatnim papierosie?

Na całym świecie pali ponad 1,1 miliarda ludzi, a liczba ta wciąż rośnie. Palenie jest głównym czynnikiem ryzyka wielu poważnych chorób. Atakuje jamę ustną, płuca, skórę, nerki i narządy rozrodcze, powodując zawały serca, udary, problemy z oczami i zmarszczki. Ma to niekorzystny wpływ ekonomiczny na portfel. Co dzieje się z organizmem, gdy rzucimy palenie?

Po upływie 1 godziny

Już 20 minut po wypaleniu ostatniego papierosa tętno spada i wraca do normy. Ciśnienie krwi również zacznie spadać, a krążenie krwi poprawi się.

Po 12 godzinach

Tlenek węgla zawarty w dymie papierosowym jest szkodliwy, a nawet śmiertelny, ponieważ uniemożliwia przedostanie się tlenu do płuc i krwi. Organizm pozbywa się go jednak już po 12 godzinach.

Po 1 dniu

Ryzyko zawału serca zaczyna spadać. Ciśnienie krwi spada, a ryzyko udaru maleje. Już po jednym dniu bez palenia poziom tlenu w organizmie wzrasta.

Po 2 dniach

Palenie uszkadza zakończenia nerwowe odpowiedzialne za węch i smak. Już po 2 dniach poprawia się węch i kubki smakowe ożywają.

Po 3 dniach

Poziom nikotyny w organizmie jest wyczerpany. Większość ludzi doświadcza wahań nastroju, drażliwości i silnych bólów głowy. Objawy odstawienia ustępują bardzo szybko.

Po 1 miesiącu

Płuca goją się, a ich pojemność poprawia się. Kaszel zostaje złagodzony, a ludzie rzadziej odczuwają duszność. Zwiększa się wytrzymałość sportowa, można ponownie zacząć biegać lub skakać.

Po 1 do 3 miesiącach

W ciągu następnych kilku miesięcy krążenie będzie się nadal oczyszczać i stale poprawiać.

Po 9 miesiącach

Twoje płuca powoli się regenerują. Drobne, włoskowate struktury wewnątrz płuc regenerują się po osadzonym w nich dymie papierosowym. Rozluźniają śluz z płuc i zwalczają infekcje.

Po 1 roku

Ryzyko choroby niedokrwiennej serca zmniejsza się o połowę.

Po 5 latach

Toksyny z papierosów powodują zwężenie tętnic i naczyń krwionośnych, co prowadzi do tworzenia się skrzepów krwi. Po 5 latach organizm regeneruje się, a tętnice i naczynia krwionośne zaczynają ponownie się rozszerzać.

Po 10 latach

Ryzyko raka płuc i śmierci jest o połowę mniejsze w porównaniu z osobami, które nadal palą, a ryzyko raka jamy ustnej, gardła i trzustki jest również znacznie zmniejszone.

Po 15 latach

Po tym czasie prawdopodobieństwo rozwoju choroby niedokrwiennej serca jest takie samo jak u osób niepalących. Zmniejsza się także ryzyko raka trzustki.

Po 20 latach

Ryzyko śmierci z przyczyn związanych z paleniem, w tym chorób płuc i raka, spada do poziomu, jakiego nigdy nie doświadczyli palacze. Każdy rok niepalenia poprawia zdrowie.

author avatar
Ezrę Kleina
Jako doświadczony dziennikarz, znawca przydatnych wskazówek, moją pasją jest przekazywanie wartościowych informacji i praktycznych poradników szerokiemu gronu odbiorców. Moje artykuły charakteryzują się dokładnymi badaniami i weryfikacją wiarygodnych źródeł, które zapewniają jakość i dokładność każdej podawanej przeze mnie informacji.
Loading...